Na úvod velká loupež v Brně!

Tahle parta kolem Honzy Šotnara dokázala už velké věci, ale co se dělo v prvním utkání série o bronz v Brně, to určitě zařadí mezi historické zápasy Kooperativa NBL. První bitva mezi Ústím a Brnem měla opravdu vše, co by si mohl basketbalový fanda přát, velké individuální výkony, důležité střely, vyhrocené okamžiky, tvrdé souboje a mnohem víc. To vše ve skvělé atmosféře.

První překážka se objevila už cestou do Brna, kdy několik objížděk a kolon znamenalo, že tým cestoval do Brna 4 hodiny. Ale naštěstí měl dostatečnou rezervu, takže do haly dorazil včas.

Od začátku utkání bylo vidět, že oba trenéři odvedli dobrou práci při přípravě na tuto sérii, hráči na obou stranách se jen těžko prosazovali a v úvodu nepadalo moc košů. Domácí, díky velké energii vložené do doskoku, si přece jen vybojovali vedení po první čtvrtině 17:13.

Druhé dějství navíc otevřeli minišňůrou 5:0 a jejich vedení začalo nabývat. A když přidali ještě několik slepených trojek, vyšplhal se rozdíl už na propastných 40:20. Poslední minuty poločasu ale patřily SLUNETĚ, díky zlepšené obraně vyhrálo Ústí poslední 3 minuty 12:0, domácí fanoušky ale uklidnil Djuricic trojkou s klaksonem, a tak se do šaten šlo za stavu 43:32.

V druhém poločase pokračovala velká bitva, domácí kouč musel řešit problém s fauly hned u dvou stěžejných hráčů, rychlé 3 fauly už v první půli nasbírali kapitán Krakovič a také snajpr Mishula. Ale domácí našli ve svých řadách jiné borce, kteří táhli svůj tým. Faktorem X tohoto utkání byl bezpochyby ústecký Kaleb Joseph, který měl už lví podíl na zmiňované bodové šňůře ze závěru první půle. Kaleb přinesl na hřiště, a hlavně do obrany obrovskou porci energie, která se přenesla i do druhé půle.

Pohodlný náskok domácích se po 30 minutách zmenšil na 5 bodů (55:50). Dobrým vstupem do poslední čtvrtiny odskočili Brňané na 62:50. Ale ani to nezlomilo SLUNETU, Spencer Svejcar trojkou zavelel k další stíhací jízdě a strhla se obrovská bitva v ohlušující atmosféře. Hlavními postavami byli v ústeckém dresu Delano Spencer, který dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby nejprve snižuje na 67:66, aby následně v obraně zablokoval Puršla. Druhým hlavním aktérem pak byl Lamb Aurrey, který poslal SLUNETU do vedení 67:68. Domácí snajpr Mishula ale následně trefuje trojku a uklidňuje svůj tým (70:68). Když zbývá odehrát necelou minutu ze 4. čtvrtiny ztrácíme míč a Puršl skóruje a domácí vedou 72:68. Ale Spencer Svejcar s Lambem Autreym dokázali vyrovnat na 72:72.

Po timeoutu domácích se ze střetní vzdálenosti trefuje Marko a ústecký lodivod musí brát také oddechový čas. Po něm víceméně s klaksonem vyrovnává Lamb Autrey, který si stihl doskočit svou nepřesnou střelu a zakončit z bezprostřední blízkosti. Utkání jde do prodloužení.

V něm se nejprve přelévalo vedení z jedné strany na druhou až přišel bodově hluchý úsek, který ukončil dvojkou Delano Spencer na 79:82. Když zbývalo odehrát 41 sekund, je odpískán faul na domácího Körnera, ba co víc, hostující lavička dostává technickou chybu, tu sice Mishula potrestá jednou šestkou na 80:82. Ale faulovaný Körner neproměňuje ani jednu šestku, a i když domácí pak měli několik útočných doskoků, jejich střely nenašly cíl, a když se podařilo konečně ukořistit míč uzavírá účet prvního střetnutí kapitán Láďa Pecka a v ústeckém táboře vypukla obrovská radost.

SLUNETA poráží poprvé v této sezóně Brno, na jeho půdě, i když byla -20, no není tohle nejlepší pozvánka na druhé utkání, které se bude hrát v Ústí už v sobotu?

Basket Brno - SLUNETA Ústí nad Labem 80:84 (17:13 43:32 55:50 74:74 80:84)
Body domácí: Körner 15, Mishula 13, Djuricic a Bálint po 11, Puršl 10, Marko a Mickelson po 8, Krakovič 4
Body hosté: Spencer 21, Autrey 19, Svejcar 17, Joseph a Pecka po 10, Johnson 4, Haiblík 3
Trojky: 36/9 – 18/5
Trestné hody: 12/9 – 11/7
Doskoky: 52 - 49
Osobní chyby: 18 - 16